产品中心
PRODUCT CENTER

AMD芯片

TURIN2D24XGM/500W
产品详情
| Physical Status | |
| Form Factor | MGX |
| Dimensions | 424.5mm x 305.59mm (16.7" x 12") |
| Processor System | |
| CPU | Supports AMD EPYC™ 9005/9004 (with AMD 3D V-Cache™ Technology) and 97x4 series processors |
| Socket | 1+1 Socket SP5 (SM-LGA-6096) |
| Chipset | System on Chip |
| System Memory | |
| Supported DIMM Quantity | 12+12 DIMM slots (1DPC) |
| Supported Type | DDR5 RDIMM |
| Max. Capacity per DIMM | RDIMM: 128GB (2Rx4) RDIMM-3DS: 256GB (2Rx4) |
| Max. DIMM Frequency | 6400 MHz |
| Voltage | 1.1V |
| TPM | |
| TPM Support | 1 (13-pin, SPI) |
| Other PCIe Expansion Connectors | |
| M.2 slot | 1 M-key (PCIe3.0 x4), supports 2280 form factor [CPU0] 1 M-key (PCIe3.0 x4), supports 2280 form factor [CPU1] |
| Others | 8 MCIO (PCIe5.0 / CXL2.0 x8) [CPU0] 2 MCIO (PCIe5.0 x8) [CPU0] 8 MCIO (PCIe5.0 / CXL2.0 x8) [CPU1] 2 MCIO (PCIe5.0 x8) [CPU1] |
| Ethernet | |
| Additional Ethernet Controller | 2 RJ45 (1GbE) by Intel® i350 |
| Server Management | |
| BMC Controller | ASPEED AST2600 on DC-SCM 2.0 module (ARLINGTON-BB1) |
| Dedicated IPMI LAN | 1 Realtek RTL8211F for dedicated management GLAN on 4UMGX_IOB* |
| Rear I/O | |
| UID Button/LED | 1 UID button on 4UMGX_IOB* |
| Other Button/LED | 1 power button on 4UMGX_IOB*, 1 reset button on 4UMGX_IOB* |
| USB 3.2 Gen1 Port | 2 Type-A (USB3.2 Gen1): 1 via 4UMGX_IOB*, 2 via 4UMGX_FPB* |
| RJ45 | 2 RJ45 (1GbE) by Intel® i350, 1 dedicated IPMI on 4UMGX_IOB* |
| Others | 1 Mini-DisplayPort v1.1a on 4UMGX_IOB* *4UMGX_IOB and 4UMGX_FPB are additional cards. |
| Internal Connector/Headers | |
| Power Connector | 4 Micro-fit (8-pin, ATX 12V), 1 Micro-fit (2-pin, 12VSB) |
| Auxiliary Panel Header | 1 (18-pin): chassis intrusion, system fault LED, LAN1/LAN2 activity LED, locate, SMBus |
| System Panel | 1 (9-pin): power switch, reset switch, system power LED, HDD activity LED |
| Fan Header | 2 (6-pin) |
| TPM Header | 1 (13-pin, SPI) |
| HSBP | 1 |
| SMBus header | 4 |
| IPMB Header | 1 |
| Others | 1 MGX_NCSI header, 2 MGX_FPB headers, 1 RDS2 header, 1 MGX_PDB header, 1 MGX_IOB header |
| NMI Header | 1 |
| LED Indicators | |
| Standby PWR LED | 2 (3V) |
| 80 Debug Port LED | 1 |
| Fan Fail LED | 2 |
| BMC Heartbeat LED | 1 on DC-SCM 2.0 module (ARLINGTON-BB1) |
| Others LED | 1 system fault LED |
| System BIOS | |
| BIOS Type | AMI UEFI BIOS; 256 Mb (32MB) SPI Flash ROM |
| BIOS Features | ASRock Rack Instant Flash, ACPI 6.4 and about compliance wake up events, SMBIOS 3.5.0 and above, Plug and Play(PnP) |
| Hardware Monitor | |
| Temperature | TEMP_MB1, TEMP_MB2, TEMP_MB3, I350 Temperature Sensing |
| Voltage | +12V, 5VSB, 12VSB, 3VSB, +3V, BAT, P0_VDD_18_DUAL, +1.8V |
| Supported OS | |
| OS | Microsoft® Windows: (for EPYC 9004) - Server 2019 (64 bit) - Server 2022 (64 bit) Microsoft® Windows: (for EPYC 9005) - Server 2019 (64 bit) - Server 2022 (64 bit) - Server 2025 (64 bit) Linux: (for EPYC 9004) - RedHat Enterprise Linux Server 8.6 (64bit) / Server 8.7 (64 bit) / Server 9.0 (64 bit) / Server 9.1 (64 bit) - SUSE SLES 15.4 (64 bit) - UBuntu 20.04.5 (64 bit) / 22.04 (64 bit) / 22.10 (64 bit) Linux: (for EPYC 9005) - RedHat Enterprise Linux Server 8.10 (64bit) / Server 9.4 (64 bit) - SUSE SLES 15.6 (64 bit) - UBuntu 22.04.5 (64 bit) / 24.04.2 (64 bit) Hypervisor: (for EPYC 9004) - VMWare® ESXi 8.0 Hypervisor: (for EPYC 9005) - VMWare® ESXi 9.0 |
| Environment | |
| Temperature | Operating temperature: 10°C ~ 35°C / Non-operating temperature: -40°C ~ 70°C |
| Humidity | Non-operating humidity: 20% ~ 90% (non-condensing) |

