产品中心
PRODUCT CENTER

AMD芯片

TURIND12M3-2Q/E810
产品详情
| Physical Status | |
| Dimensions | 9.6" x 13.39" |
| Processor System | |
| CPU | Supports AMD EPYC™ 9005/9004 (with AMD 3D V-Cache™ Technology) and 97x4 series processors |
| Socket | Single Socket SP5 (LGA 6096) |
| Thermal Design Power | Up to 400W |
| Chipset | System on Chip |
| System Memory | |
| Supported DIMM Quantity | 12 DIMM slots (1DPC) |
| Supported Type | Supports DDR5 288-pin RDIMM, RDIMM-3DS |
| Max. Capacity per DIMM | RDIMM: 128GB (2Rx4) RDIMM-3DS: 256GB (2Rx4) |
| Max. DIMM Frequency | 6400 MHz |
| Voltage | 1.1V |
| PCIe Expansion Slots (SLOT7 close to CPU) | |
| PCIe x 16 | SLOT6: PCIe5.0 / CXL2.0* x16 SLOT7: PCIe5.0 / CXL2.0* x16 *Supports CXL1.1 while installing AMD EPYC 9004 (with AMD 3D V-Cache™ Technology) and 97x4 series processors |
| Other PCIe Expansion Connectors | |
| M.2 slot | 2 M-key (PCIe5.0 x4 or 4 SATA 6Gb/s), supports 22110/2280/2260 form factor |
| Others | 6 MCIO (PCIe5.0 x8) 2 MCIO (PCIe5.0 x8 or 8 SATA 6Gb/s) |
| SATA/SAS Storage | |
| PCH Built-in Storage | AMD EPYC™ 9005/9004 (Up to 24 SATA 6Gb/s): 2 MCIO, 8 SATA via optional M2U2_HD_G4 M.2 device |
| Ethernet | |
| Additional Ethernet Controller | Intel® E810: 2 SFP28 (25GbE) |
| OCP slot | 1 OCP NIC 3.0 (PCIe5.0 / CXL2.0* x16) |
| Server Management | |
| BMC Controller | ASPEED AST2600 |
| Dedicated IPMI LAN | 1 Realtek RTL8211F for dedicated management GLAN |
| Graphics | |
| Controller | ASPEED AST2600 |
| VRAM | DDR4 512MB |
| Rear I/O | |
| UID Button/LED | 1 UID button |
| USB 3.2 Gen1 Port | 2 Type-A (USB3.2 Gen1) |
| RJ45 | 1 dedicated IPMI |
| Other network connector | 2 SFP28 (25GbE) |
| Internal Connector/Headers | |
| Power Connector | 1 (24-pin, ATX main power), 3 (8-pin, ATX 12V), 1 (8-pin Micro-Hi power) |
| Auxiliary Panel Header | 1 (18-pin): chassis intrusion, system fault LED, LAN1/LAN2 activity LED, locate, SMBus |
| System Panel | 1 (9-pin): power switch, reset switch, system power LED, HDD activity LED |
| COM Header | 1 (9-pin) |
| VGA header | 1 |
| Speaker Header | 1 (4-pin) |
| Buzzer | 1 |
| Fan Header | 8 (6-pin) |
| Thermal Sensor Header | 1 |
| TPM Header | 1 (13-pin, SPI) |
| SGPIO Header | 4 |
| HSBP | 1 |
| SMBus header | 2 |
| PMBus header | 1 |
| IPMB Header | 1 |
| Clear CMOS | 1 (contact pads) |
| USB 3.2 (Gen1) Header | 1 (19-pin, 2 USB3.2 Gen1) |
| NMI Header | 1 |
| LED Indicators | |
| Standby PWR LED | 1 (5VSB) |
| 80 Debug Port LED | 1 |
| Fan Fail LED | 8 |
| BMC Heartbeat LED | 1 |
| System BIOS | |
| BIOS Type | AMI UEFI BIOS; 256 Mb (32MB) SPI Flash ROM |
| BIOS Features | ASRock Rack Instant Flash, ACPI 6.4 and above compliance wake up events, SMBIOS 3.5.0 and above, Plug and Play(PnP) |
| Hardware Monitor | |
| Temperature | CPU, MB, TR1 Temperature sensing |
| Fan | CPU/Rear/Front Fan Tachometer CPU Quiet Fan (Allow Chassis Fan Speed Auto-Adjust by CPU Temperature) CPU/Rear/Front Fan Multi-Speed Control |
| Voltage | VOLT_3VSB, VOLT_5VSB, VOLT_VCORE0, VOLT_VCORE1, VOLT_P0_VSOC, VOLT_VDD_11, VOLT_VDDIO, VOLT_VDD_33, VOLT_VDD_18, VOLT_BAT, VOLT_3V, VOLT_5V, VOLT_12V |
| Supported OS | |
| OS | Microsoft® Windows: (for EPYC 9004) - Server 2019 (64bit) - Server 2022 (64bit) Microsoft® Windows: (for EPYC 9005) - Server 2019 (64bit) - Server 2022 (64bit) - Server 2025 (64bit) Linux: (for EPYC 9004) - RedHat Enterprise Linux Server 8.6 (64bit) / Server 8.7 (64bit) / Server 9.0 (64bit) / Server 9.1 (64bit) - SUSE SLES 15.4 (64bit) - UBuntu 20.04.5 (64bit) / 22.04 (64bit) / 22.10 (64bit) Linux: (for EPYC 9005) - RedHat Enterprise Linux Server8.10(64bit)/Server 9.4 (64bit) - SUSE SLES 15.6 (64bit) - UBuntu 22.04.5 (64bit) / 24.04.2 (64bit) Hypervisor: (for EPYC 9004) - VMWare® ESXi 7.0 U3i / 8.0 - CITRIX Hypervisor 8.2.1 |
| Environment | |
| Temperature | Operating temperature: 10°C ~ 35°C / Non-operating temperature: -40°C ~ 70°C |

