产品中心
PRODUCT CENTER

Intel芯片

GNRAP2D24G-2L+
产品详情
| Physical Status | |
| Form Factor | Proprietary |
| Dimensions | 430 x 385.35mm (16.93" x 15.17") |
| Processor System | |
| CPU | Supports Intel® Xeon® 6900P-series processors |
| Socket | 1+1 Socket BR (LGA 7529) |
| Chipset | System on Chip |
| System Memory | |
| Supported DIMM Quantity | 12+12 DIMM slots (1DPC) |
| Supported Type | DDR5 RDIMM DDR5 RDIMM-3DS DDR5 MRDIMM |
| Max. Capacity per DIMM | RDIMM: 128GB RDIMM-3DS: 256GB MRDIMM: 256GB |
| Max. DIMM Frequency | RDIMM: 6400MT/s RDIMM-3DS: 6400MT/s MRDIMM: 8000MT/s |
| Voltage | 1.1V |
| TPM | |
| TPM Support | 1 (13-pin, SPI) |
| Other PCIe Expansion Connectors | |
| M.2 slot | 1 M-key (PCIe5.0 x4/x2**), supports 22110/2280 form factor [CPU1] 1 M-key (PCIe5.0 x4), supports 22110/2280 form factor [CPU1] **M2_1only supports PCIe5.0 x2 when RDS2 is linked to NVSwitch. |
| Others | 10 MCIO (PCIe5.0 / CXL2.0* x8) [CPU1] 12 MCIO (PCIe5.0 / CXL2.0* x8) [CPU2] *Up to 4 CXL devices supported per socket; CXL memory function only supported at PCIe x16 bifurcation |
| Ethernet | |
| Additional Ethernet Controller | 2 RJ45 (1GbE) by Intel® i350 |
| Server Management | |
| BMC Controller | ASPEED AST2600: IPMI2.0 with iKVM and vMedia support |
| Dedicated IPMI LAN | 1 Realtek RTL8211F for dedicated management GLAN |
| Graphics | |
| Controller | ASPEED AST2600: 1 DB15 (VGA), 1 (15-pin) header |
| Rear I/O | |
| UID Button/LED | 1 UID button w/ LED |
| Other Button/LED | 1 PWR button, 1 RST button, 1 NMI button, 1 HDD LED, 1 SYS LED |
| Video Port | 1 DB15 (VGA) |
| USB 3.2 Gen1 Port | 4 Type A (USB3.2 Gen1) |
| RJ45 | 2 RJ45 (1GbE), 1 dedicated IPMI |
| Internal Connector/Headers | |
| Power Connector | 8 Micro-hi (8-pin, ATX 12V), 1 Micro-Fit (4-pin, ATX PSU signal) w/ ATX 24-pin adapter cable, 1 Micro-Fit (2-pin, 5V) |
| Auxiliary Panel Header | 1 (18-pin): chassis intrusion, system fault LED, LAN1/LAN2 activity LED, locate, SMBus |
| System Panel | 1 (9-pin): power switch, reset switch, system power LED, HDD activity LED |
| COM Header | 1 (9-pin) |
| VGA header | 1 (15-pin) |
| Fan Header | 6 (6-pin) |
| TPM Header | 1 (13-pin, SPI) |
| HSBP | 2 |
| SMBus header | 3 |
| PMBus header | 1 |
| IPMB Header | 1 |
| Clear CMOS | 1 (contact pads) |
| USB 3.2 (Gen1) Header | 1 header (19-pin, 2 USB3.2 Gen1) |
| NMI Header | 1 |
| LED Indicators | |
| Standby PWR LED | 1 (+3VSB) |
| 80 Debug Port LED | 1 |
| Fan Fail LED | 6 |
| BMC Heartbeat LED | 1 |
| Others LED | 1 CPLD Heartbeat LED, 1 System Fault / HDD LED, 1 Caterr LED |
| System BIOS | |
| BIOS Type | AMI UEFI BIOS; 512Mb SPI Flash ROM |
| BIOS Features | Plug and Play, ACPI 4.0 and above compliance wake up events, SMBIOS 3.4 and above, ASRock Rack instant flash |
| Hardware Monitor | |
| Temperature | CPU, MB Inlet/Outlet, M.2, RAM, i350 LAN chip Temperature Sensing |
| Fan | Fan Tachometer CPU Quiet Fan: automatic chassis fan speed control by CPU temperature Fan Multi-Speed Control |
| Voltage | PVCCD_HV_CPU1/CPU2, PVCCFA_EHV_FIVRA_CPU1/CPU2, PVCCINF_CPU1/CPU2, PVCCIN_CPU1/CPU2, PVCCFA_EHV_CPU1, PVNN_TERM_CPU1, PVCC3V3_AUX_CPU1, +BAT, +3.3V, +12V, +3VSB, +5VSB |
| Supported OS | |
| OS | Microsoft® Windows® - Server 2022 (64 bit) - Server 2025 (64 bit) Linux - Red Hat Enterprise Linux Server 9.4 ( 64 bit) / 10.0 ( 64 bit) - SUSE Enterprise Linux Server 15 SP6 ( 64 bit) / 16.0 ( 64 bit) - Ubuntu 24.10 ( 64 bit) Hypervisor: - VMWare® ESXi/ 8.0U3e * Ubuntu Server support Raid Mode |
| Environment | |
| Temperature | Operating temperature: 10°C ~ 35°C / Non-operating temperature: -40°C ~ 70°C |
| Humidity | Non-operating humidity: 20% ~ 90% (non-condensing) |

