产品中心
PRODUCT CENTER

Intel芯片

W890D8-2L2T
产品详情
| Physical Status | |
| Form Factor | CEB-like |
| Dimensions | 12" x 10.9" |
| Processor System | |
| CPU | Supports Intel® Xeon® 600 Processors for Workstations |
| Socket | 1 Socket E2 (LGA 4710) |
| Chipset | Intel® W890 |
| System Memory | |
| Supported DIMM Quantity | 8 DIMM slots (1DPC) |
| Supported Type | DDR5 RDIMM DDR5 MRDIMM (1DPC only) |
| Max. Capacity per DIMM | RDIMM: 128GB RDIMM-3DS: 256GB MRDIMM: 64GB |
| Max. DIMM Frequency | RDIMM: 6400MT/s MRDIMM: 8000MT/s |
| Voltage | 1.1V |
| PCIe Expansion Slots (SLOT7 close to CPU) | |
| PCIe x 16 | SLOT7: PCIe5.0 / CXL2.0 x16 SLOT6: PCIe5.0 / CXL2.0 x16 SLOT5: PCIe5.0 / CXL2.0 x16 SLOT4: PCIe5.0 / CXL2.0 x16 SLOT3: PCIe5.0 / CXL2.0 x16 SLOT2: PCIe5.0 / CXL2.0 x16 SLOT1: PCIe5.0 / CXL2.0 x16 |
| TPM | |
| TPM Support | 1 (13-pin, SPI) |
| Other PCIe Expansion Connectors | |
| M.2 slot | M2_1 (PCIe4.0 x4), supports 22110/2280 form factor [PCH] M2_2 (PCIe4.0 x4), supports 22110/2280 form factor [PCH] |
| Others | 2 MCIO (PCIe5.0 x8) [CPU] 1 MCIO (PCIe4.0 x4 or 4 SATA 6Gb/s) [PCH] |
| Ethernet | |
| Additional Ethernet Controller | 2 RJ45 (10GbE) by Intel® E610 2 RJ45 (1GbE) by Intel® i210 |
| Server Management | |
| BMC Controller | ASPEED AST2600: IPMI2.0 with iKVM and vMedia support |
| Dedicated IPMI LAN | 1 Realtek RTL8211F for dedicated management GLAN |
| Graphics | |
| Controller | ASPEED AST2600: 1 DB15 (VGA), 1 (15-pin) header |
| Rear I/O | |
| UID Button/LED | 1 UID button w/ LED |
| Video Port | 1 DB15 (VGA) |
| USB 3.2 Gen1 Port | 2 Type-A (USB 3.2 Gen1) |
| RJ45 | 2 RJ45 (10 GbE), 2 RJ45 (1 GbE), 1 dedicated IPMI |
| Internal Connector/Headers | |
| Power Connector | 1 Micro-Fit (4-pin, ATX PSU signal) w/ ATX 24-pin adapter cable, 4 (8-pin, ATX 12V) |
| Auxiliary Panel Header | 1 (18-pin): chassis intrusion, system fault LED, LAN1/LAN2 activity LED, locate, SMBus |
| System Panel | 1 (9-pin): power switch, reset switch, system power LED, HDD activity LED |
| COM Header | 1 (9-pin) |
| Speaker Header | 1 (4-pin) |
| Fan Header | 2 (6-pin), 6 (4-pin) |
| Thermal Sensor Header | 2 |
| TPM Header | 1 (13-pin, SPI) |
| VROC header | 1 |
| SGPIO Header | 1 |
| SMBus header | 2 |
| PMBus header | 1 |
| IPMB Header | 1 |
| Clear CMOS | 1 (contact pads) |
| Others | 2 (1-pin, TGPIO header) |
| Front Lan LED Connector | 1 |
| USB 3.2 (Gen1) Header | 1 header (19-pin, 2 USB 3.2 Gen1) |
| NMI Header | 1 |
| LED Indicators | |
| Standby PWR LED | 1 (5VSB) |
| 80 Debug Port LED | 1 |
| Fan Fail LED | 8 |
| BMC Heartbeat LED | 1 |
| System BIOS | |
| BIOS Type | AMI UEFI BIOS; 512Mb SPI Flash ROM |
| BIOS Features | Plug and Play, ACPI 4.0 and above compliance wake up events, SMBIOS 3.4 and above, ASRock Rack instant flash |
| Hardware Monitor | |
| Temperature | CPU, MB, Card Side, M.2, RAM, 2 TR temperature sensing |
| Fan | Fan Tachometer CPU Quiet Fan (Allow Chassis Fan Speed Auto-Adjust by CPU Temperature) Fan Multi-Speed Control |
| Voltage | 1.8V_PCH, 1.05V_PCH, 0.82V_PCH, +BAT, PVNN_CPU, PVCC3P3_CPU, PVCCFA_CPU, PVCCIN_CPU, FAON_CPU, FIVRA_CPU, PVCCD_CPU 3.3V, 12V, 3.3VSB, 5VSB, +12V |
| Environment | |
| Temperature | Operating temperature: 10°C ~ 35°C / Non-operating temperature: -40°C ~ 70°C |
| Humidity | Non-operating humidity: 20% ~ 90% (non-condensing) |

